0
0

نقش عزت نفس در زندگی چیست؟

1781 بازدید

نقش عزت نفس در زندگی چیست؟

شاید تا به امروز با کلمه ی عزت نفس به صورت کم یا بیش آشنا باشید و این کلمه در موقعیت های مختلف به گوش شما رسیده باشه، امروز در این مقاله قصد داریم که به صورت کلی با مفهوم عزت نفس و نقش عزت نفس در زندگی آشنا بشیم و متوجه بشیم که چه تاثیر مهمی بر زندگی ما داره.

کلمه ی (Self-esteem) به معنای عزت نفس از دیدگاه کلی به معنای داشتن احساس ارزشمند بودن و خود رو مناسب به دست آوردن چیزی دانستن هست.

به صورت جزئی اگر بخواهیم روی این موضوع تمرکز کنیم به این معنا هست که تمام انسان ها، در زندگی عاشق به دست آوردن دست آوردهای مختلف وحتی تجربه کردن موقعیت های مختلف هستند.

موقعیت هایی که یک درصد باعث بشه تجربه جدیدی در زندگی داشته باشن و دست آوردی جدیدی رو بدست بیارن و ورود کنن به کاری که قبلا در زندگی اون ها جریانی نداشته و با وارد شدن موقعیت جدید به زندگیشون شکل و رنگ و بوی تازه ای جریان پیدا کنه.

معدود انسان هایی وجود دارن که خودشون رو مناسب به دست آوردن تجربه ها و موقعیت های جدید در زندگی میدونن و اکثر انسان ها حتی حاضر به فکر کردن به تجربه ها وموقعیت های جدید نیستن، حتی تصور کردن این موقعیت ها رو هم برای خودشون نادرست میدونن.

احساس کم ارزش بودن و نالایق بودنی که بعضی انسان به اشتباه در درون خودشون پرورش دادن باعث میشه که اگر موقعیت تازه ای به اونها پیشنهاد بشه که باعث رشد اونها بشه و باعث بالا رفتن سطح کیفی زندگی اونها بشه رو کم ارزش و نادرست بدونن و اون رو کنار بزارن و گاهی اوقات بهترین پیشنهاد ها در زمینه رشد شغلی، روابط و ارتباطات رو نادیده بگیرن و از اونها رد بشن.

اول از همه به صورت کلی بحث عزت نفس و کمبودش رو به صورت ریشه ای درک کنیم که از کجا میاد

 

حتما در جامعه با واژه هایی چون مال از ما بهترون هست، ما رو چه به این چیزها، از بچه همسایه یاد بگیر، این یکی هست تو هم یکی هستی و…. آشنا باشید.

از دیدگاه ساده که نگاه این جملات کنیم از خود کم بینی، از مقایسه کردن و کم ارزش دانستن عمق وجود انسان ها هست که این واژه ها معنا پیدا میکنه و جالب تر اینکه برای مغز انسان ها هیچ فیلتری برای کلمات وجود نداره که فکر کنه یک کلمه حقیقت هست یا دروغ.

عملکرد مغز ما در درک موضوعات مختلف همیشه مثل یک کودک 7 ساله هست، پس تاثیر این واژه ها بر روی ذهن به اندازه ای زیاد هست که انسان رو درگیر خود کم بینی و کم ارزش دانستن میکنه و باعث سرکوب قدرت درونی انسان و ارزش های درونی انسان میشه و اون رو، روز به روز ضعیف تر میکنه، نسبت به عوامل بیرونی و این دیدگاه براش به وجود میاد، عوامل بیرونی دارای ارزشی فراتر از خود فرد هستند.

الان بهتر هست که به صورت واضح بررسی کنیم ریشه کم ارزشی از کجا شکل میگیره

 

زمانی که یک شخص خودش رو کم ارزش میدونه و کم اهمیت دلیل اصلی داشتن این احساس نسبت به خودش تنها از ساختار ذهن اون فرد شکل میگیره و ریشه این موضوع برگشت پیدا میکنه به سیستم مفهوم سازی و تصویرسازی موضوعات برای ذهن که ما اون رو با کلمه ی (باور) میشناسیم.

ریشه های اصلی کمبود در زمینه خود باوری و اعتماد به نفس و عزت نفس وموضوعات مختلف فقط  از ذهن انسان ها شروع میشه.
اگر ذهن انسان رو یک لیوان فرض کنیم باورهایی که به صورت آگاهانه یا غیر آگاهانه وارد ذهن میشن نقش آب رو دارن که به لیوان شکل تازه ای میدن حالا اگر این لیوان از افکار و حالت های کاملا اشتباه پر بشه، انسان رو به بدترین سمت و سو ممکن سوق میده و بزرگ ترین عامل برای تخریب هر انسان خود ذهن انسان میشه، اگر به صورت صحیح نظم بهش داده نشده باشه.

شاید از خودتون بپرسید چرا؟
مهم ترین کار ذهن علاوه بر تمام عملکرد هایی که دارد حفظ جان شما هست و این حفظ جان ریشه اصلیش از ساختار باورها شکل میگیره به نوعی اگر باوری مخرب در ذهن پرورش پیدا کرده باشه، تصور ذهن این هست که بهترین موقعیت ممکن، همین وضعیت خراب هست و از بهترین وضعیت دوری میکنه، چون احساس میکنه که این وضعیت یک عامل تخریب کننده و خراب کننده حال کنونی و حفظ جان هست.

باید به صورت آگاهانه این وضعیت برای ذهن تعریف بشه که موقعیت جدید مناسب هست تا ذهن نسبت به موقعیت جدید حالت تدافعی نگیره و ذره ذره باور جدید شکل و رنگ بوی تازه ای به زندگی وارد کنه.

عزت نفس هم مثل سایر عوامل و موقعیت های زندگی ریشه ای از کودکی انسان ها و جامعه رفتاری با انسان دارد زمانی که یک شخص در زمان کودکی از جوامع مختلف مورد محبت و حس ارزشمندی صرفا برای وجود شخص نگیره این حس کم ارزشی درون شخص به وجود میاد و ذره ذره این حس  و جلب توجه رو با جایگزین کردن موارد مختلف مثل حتما موفق شدن در یک امتحان برای دیده شدن و مورد محبت قرار گرفتن، یا حتما موفق شدن در یک رشته ورزشی برای دید شدن و محبت گرفتن و یا زدن سازی موسیقی که علاقه ای بهش وجود نداره برای جلب رضایت ودریافت محبت و حس کم ارزشی.

موارد بالا مواردی هستند که در موقعیت های مختلف زندگی از کودکی تا بزرگ سالی در انسان ها میتونه شکل بگیره در بزرگسالی این حس کمبود با خودنمایی کردن در باشگاه های بدنسازی یا لباس های عجیب و غریب در بین خانوم ها با عمل های زیبایی و استفاده از خدمات زیبایی مختلف صرفا به دلیل جلب توجه کردن و پر کردن احساس ارزشمندی.

تا زمانی که این حس ارزشمندی از درون و ریشه ذهنی درمان و ترمیم نشه انسان ها به صورت مداوم علاقمند به ابراز وجود خودشون با کسب دستاورد ها مختلف و جلب توجه هستند.

نیاز هست که ریشه اشتباه این موضوع به صورت صحیح برای هر شخص درگیر کم ارزشی هست بررسی بشه تا انسان با یک ذهنیت مناسب زندگی خود رو ادامه بده و به صورت صحیح نقش عزت نفس در زندگی رو به صورت کاملدرک کنه.
در آخر هم برای درک کردن هرچه بهتر ریشه ای عزت نفس کتاب (روانشناسی عزت نفس) اثر ناتانیل براندن رو به شما عزیزان توسعه میکنم


و همین طور به زودی محصول خودهیپنوتیزم عزت نفس در سایت در اختیار شما عزیزان قرار میگیره تا هرچه بهتر ذهن خودتون رو در مسیر خواسته ها برنامه ریزی کنید.
از خواندن نظرات شما درباره این موضوع بسیار خوشحال میشیم
و تیم ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در این زمینه هست

3.9/5 - (7 امتیاز)
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://erfanmousavi.com/?p=1155
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
عرفان موسوی
اعتقادم بر این هست آموزش یکی از ارکان اصلی دنیا هست و انسان ها برای بهتر زندگی کردن نیاز به آموزش دیدن دارند رسالت من هم بر این هست اگر یادگرفتم بهتر زندگی کنم این رو به انسان ها دیگه هم آموزش بدم تا دنیا جای بهتری برای زندگی شود
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نقش عزت نفس در زندگی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.